Měření rychlosti

Testery rychlostí byly dříve brány jako referenční informace o kvalitě připojení. S tím, jak se zvyšoval počet uživatelů internetu a zároveň rapidně rosly rychlosti připojení, začaly tyto testery vykazovat poměrně zásadní rozdíly v měřeních. Důvody jsou především technické, protože dokud měla většina uživatelů pomalé připojení, pak tyto testery neměly problém zvládat i větší množství testů v jeden okamžik. S nárustem rychlostí u klientů začaly mít čím dál větší vliv na průběh testu skutečnosti jako doba kdy test provádímě, jelikož ve špičkách jsou testovací servery přetížené, způsob jak je testovací server připojen k internetu, jelikož začaly být zahlcovány samotné linky připojující tyto testery, výkon hardwaru na němž tester běží, apod.
Nám se jako nejpřesnější tester ukázal tester SPEEDTEST.NET .

Pro zajímavost můžete porovnat rychlosti, jaké Vám v daný okamžik ukazují různé testery: ADSL.CZ , DSL.CZ , RYCHLOST.CZ . Zjistíte, že zobrazované rychlosti se obvykle diametrálně liší.

Nejpřesnějších výsledků dosáhnete, když nebudete používat tyto testery, ale necháte stahovat nějaký větší soubor a podíváte se na aktuální rychlost stahování. Je ale zase třeba brát do úvahy skutečnost, že omezování rychlosti může být i na straně serveru z něhož daný soubor stahujete. Proto doporučujeme vyzkoušet stahování z více různých serverů.